Haberler

En son ve yeni haberlerimizden bazıları.
2018-05-15

Trakya Tarım yerli tohumda ilk 3 firmadan biri oldu

Tarım ve hayvancılık alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olan Trakya Tarım ve Veterinerlik, 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü’nde Türkiye’nin en başarılı 3 firmasından biri oldu.

 

Tekirdağ’da her yıl düzenlenen ‘11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü’ne Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı Dr. Gökhan Kızılcı, Bitki Islahçıları Alt Birliği Başkanı Dr. Vehbi Eser katıldı.

 

Trakya Tarım ve Veterinerlik Şirketi, yerli tohuma destek yapan firmalar arasında Türkiye’de en başarılı 3 firmadan biri seçildi. Ödülü, Trakya Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İsmet Başer’in elinden aldı. Trakya Tarım firması ise ‘Bitki Islahçıları’’ Gününe katılan Ziraat Fakültesi bölüm birincilerine hediyeler verdi.

 

1995 yılında Tekirdağ’da kurulan firma, 2004 yılında tarla bitkileri alanında ıslah ve tohum üretiminde ‘Özel Araştırmacı Kuruluş’ yetkisini aldıktan sonra yerli tohum çalışmalarına ağırlık verdi. Firma, tohumculuk alanında daha fazla etkin olabilmek ve Türkiye tohumlarını küresel ölçekte daha ön plana taşımak için çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca firma saha çalışmaları ile Türkiye’nin birçok bölgesinde çevresel şartlara uygun olarak tohum ıslahı çalışmaları yürütüyor.

 

Trakya Tarım ve Vet. Tic. Ltd. Şti. kuruluşundan bugüne kadar 13 adet ekmeklik buğday, 3 adet makarnalık buğday, 3 adet arpa, 1 adet yulaf, 1 adet tritikale ve 1 adet adi fiğ çeşidi olmak üzere toplam 22 adet yerli ve milli tohum çeşidini tescil ettirerek Türk tohumculuğunun hizmetine sundu.

2017-11-30

HASTALIK VE KURAKLIĞA DAYANIKLI ÇEŞİTLER İÇİN AR-GE

Şirket olarak AR-GE çalışmalarında hastalıklara dayanıklılık, kuraklığa dayanıklılık ve yüksek verim, olmak üzere aynı zamanda kaliteyi ön plana çıkararak yeni yerli çeşitler ıslah etmek için var gücümüzle çalışıyoruz .

2017-11-10

ATA'YA SAYGI...

Tekirdağ'da faaliyet gösteren ve adını milli tohum ıslah çalışmaları ile duyuran Trakya Tarım firması adına arazide tohum ıslah çalışmaları yapan kadınlar, 10 Kasım 9'u beş geçe çalan sireni duyunca işlerini bırakarak saygı duruşunda bulundular.

Kırklarelinin Lüleburgaz ilçesi Turgutbey köyü kırsal alanda Trakya Tarım firması adına Buğday, Arpa ve Yulaf tohumları ıslah çalışması yapan 18 kadın işçi, Saat 9'u 5 geçe ilçe merkezinde çalan siren sesini duyunca ellerindeki çapaları bırakarak Atatürk'e saygı duruşuna geçtiler, Bu anları ise oradaki bir amatör kamera aracılığı ile görüntülendi.

2017-09-12

Tarım ve Teknoloji Günlerinde Rumeli TV'deydik

Rumeli TV ile yapılan yayında firmamızı ve ürünlerimizi anlatma fırsatı bulduk. Bizi takip eden tüm çiftçi ve tarım dostlarımız için yukarıdaki videoyla bu yayını paylaşmak istedik.

2017-09-02

Milli tohum “Rumeli (Ekmeklik buğday) yok satıyor

Tekirdağ’da, geliştirilen “Rumeli” adlı buğday cinsi, rekor seviyede kalite ve yüksek verim verince, tohumluğu, rakiplerinin yerini alarak bu yılda yok sattı. Süleymanpaşa ilçesinde tohum ıslah çalışmaları yürüten Trakya Tarım firmasının sahibi İlhami Özcan Aygun, İhlas Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, geliştirdikleri Rumeli çeşidinin tohumluğuna gösterilen ilginin çok yüksek olduğunu, depolarında tükendiğini söyledi. İlhami Özcan Aygun, Türkiye’deki tüm çiftçilere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti, 2018 sezonunu hayırlı ve bereketli geçirmeleri temennisinde bulunarak, “Sağ olsunlar bizi sevindirdiler. Yaklaşık olarak, Trakya’da  9 bin ton üretimimiz vardı. Bugün itibarı ile bütün ürünlerimizi satmış bulunuyoruz. Buda şunu gösterdi ki, Türk çiftçisinin, Trakya Tarım’a ve yerli ıslaha güvendiğini gösteriyor. Bizde onların güvenini boşa çıkarmadık. Bu yıl ki satışlara baktığımızda, Rumeli Toprak Mahsulleri Ofisinde olsun, sanayicide olsun, tüccarda olsun en yüksek rakamlara satılması, bu yılki Rumeli çeşidimizin satışında bize destek oldu” dedi. İlhami Özcan Aygun, ‘’Türkiye’deki tohumluk üretiminde söz sahibiyiz” diye konuştu. “Temennimiz, Türkiye’de tamamen yerli ıslahtan gelen ürünlerin kullanılmasıdır. Onun için de bir hedef koymuştuk. Biz demiştik ki, Türkiye’de buğday tohumunda bir numara olmak istiyoruz.  AR-GE ekibimiz ve üretim ekibimizle beraber, onu başardık. O mutluluğu şu anda yaşıyoruz. Çiftçi tarafından, tarım kredi kooperatiflerinde, pancar kooperatiflerinde ve bayilerde her tarafta Rumeli çeşidi aranıyor. Maalesef üzülerek de Tohumumuz bittiğini onlarla paylaşıyoruz.  Geldiğimiz noktada, yabancı çeşitlerin tahtını yıktık. İşte bu bizi mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

 “Yerli üretimle, hem yüksek kalite, hem de daha fazla kazanç elde edilecek”

Trakya Tarım Firmasında AR-GE Müdürü Samet Duğan ise, son yıllarda yerli ıslahların gitgide arandığını ifade ederek, “Bizde firma olarak, 2004 yılında başladığımız ıslah çalışmalarına ağırlık vererek, bugünlere geldik. Şu anda Rumeli diye bir çeşidimiz piyasada oldukça önemli bir yere sahip. Son yıllarda kuraklığın ve hastalıkların artması çok büyük bir risk faktörüdür. Bununla beraber Islah ekibi olarak, kuraklığa dayanıklı, hastalıklara dayanıklı, verim ve kalitesi yüksek çeşitleri geliştirmek için ıslah çalışmalarına devam ediyoruz. Rumeli çeşidimizle bunu başardığımıza inanıyoruz. Bunun yanında Maden diye bir çeşit geliştirdik. Maden çeşidi ise Rumeli gibi önümüzdeki yıllarda piyasalarda yer alacak, yabancı ürünlerin önünü keserek, yerli ıslahlıktan geliştirdiğimiz çeşitler hızla Türk çiftçisine ulaşmasını sağlayacağız. Bu sayede, çiftçilerimiz hem yüksek kalitede ürünler elde edecek hem de daha fazla kazanç elde edecekler. Buna bağlı olarak da, Türkiye’de yerli ıslah çalışmalarından gelen ürünlerle beraber, dışa bağımlılığı azaltarak, Türk ekonomisine katkı sağlamış olacağız.” diye konuştu.

2017-08-29

Üç Yeni Ekmekli Buğday ÇEŞİDİMİZLE ÇİFTÇİLERİMİZİN HİZMETİNDEYİZ

Akmira 

Alternatif kılçıklı ve çok erkenci bir çeşittir. Bitki boyu, (85-90 cm) ve yatmaya dayanıklı, beyaz taneli, küllenme, pasa ve septoryaya çok dayanıklı, ekmeklik kalitesi ve verimi yüksek bir çeşittir.

 

Rodosto

Kışlık, soğuğa çok dayanıklı, kılçıklı ve erkenci bir çeşittir. Bitki boyu, (85-90 cm) ve yatmaya dayanıklı, kırmızı taneli, septoryaya toleranslı, küllenme, kahverengi ve kara pasa dayanıklı, ekmeklik kalitesi ve verimi yüksek bir çeşittir.

 

Kobra

Kışlık, soğuğa dayanıklı, kılçıksız ve orta erkenci bir çeşittir. Bitki boyu, (80-90 cm) ve yatmaya dayanıklı, kırmızı taneli, septoryaya toleranslı, küllenme ve kahverengi pasa dayanıklı, ekmeklik kalitesi ve verimi yüksek bir çeşittir.

2017-08-27

YENİ ARPA ÇEŞİDİMİZ ALTINORAK TÜRK TARIMINA HAYIRLI OLSUN

Altınorak

2 sıralı, kışlık ve erkenci bir çeşittir. Bitki boyu (85-90 cm), yatmaya ve soğuğa dayanıklı, iri taneli ve protein oranı yüksektir. Verimi çok yüksek bir çeşittir.

2017-08-23

TARIM VE TEKNOLOJİ GÜNLERİNDEYDİK

DLG - ÖÇP tarafından düzenlenen fuarda sektörün diğer bileşenleri ve çiftçilerimizle bir araya geldik. Hem Tekirdağ hem de Ülkemiz için tarımda teknoloji ve Ar-Ge'nin öneminin sıklıkla vurgulandığı fuarda, %100 yerli ve milli tohumlarımızı tanıtma mutluluğunu yaşadık. Yoğun ilgi göstererek bu mutluluğumuza ortak olan ziyaretçi dostlarımıza teşekkür ederiz.

2017-08-03

İtalyan makarna devi, Trakya Tarım ile ortak çalışacak

Trakya Tarım firmasının sınırları aştığını ifade eden İlhami Özcan Aygun, Türkiye'ye mal olan bir marka haline geldiklerini belirterek, İtalyan Gıda devi Barilla'nın makarnalık buğday tohumu üzerine ortak bir çalışma için kendilerini ziyaret ettiğini söyledi.

Trakya, eskiden makarnalık buğdayın üretildiği topraklardı. Sonra verimin düşük olması ve fiyatlandırmayla beraber, makarnalık buğday ekiminden ekmeklik buğday ekilişine bir kayış oldu. Fabrikacılar bunu iyi bildiği için "Tekrar Trakya'da makarnalık buğday yetiştirebilir miyiz?" fikrinin peşinde ama bakalım. İnşallah Eti'yle yapmış olduğumuz o başarılı çalışmayı da, Barilla'yla da yaparsak, bölge çiftçileriyle beraber daha fazla kazanç sağlamış olacağız.

 

2017-08-01

Milli buğday çeşidi Tekir’den yüksek verim

Tekirdağ’da üretilip Türkiye’nin dört bir yanına yayılan milli ekmeklik buğday tohumu Tekir yüksek verimliliği ile dikkat çekiyor. 

Adana’nın İmamoğlu ilçesinden Osman Alınç, Tekir çeşidini ektiğini ve sulama yapmadan 11 dekar araziden 11 bin 720 kilogram buğday hasat ettiğini belirtti. Alınç, yüksek kaliteli ve verimli buğday geliştirdiği için Trakya Tarım’a teşekkür etti. 

Tekir çeşidi, Çukurova’da çiftçiye buğdayı sevdiren, buğdaya yönelten bir çeşit oldu. Çukurova çiftçisi Tekir buğdayı ekerek tekrardan buğdaydan para kazanabildiğini gördü. Verim ve kalitesinin yüksek oluşu ile birim alandan daha yüksek verim alan çiftçiler kalitesinden dolayı da buğdayını yüksek fiyata satabiliyor. Tekir çeşidi, Çukurova bölgesine tam uyum sağlayan bir çeşit olduğu için Çukurova bölgesinde hem sulu hem de kuru şartlarda ekilebiliyor.

,